leczenie jaskry warszawa - An Overview

Ułatwia się w ten sposób odpływ cieczy wodnistej do komory przedniej oka. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu kroplowym, po uprzednim zwężeniu źrenic. Jest techniką bezpieczną – nie występują efekty uboczne.

Niestety, obecnie jest to choroba nieuleczalna, choć medycyna stworzyła już skuteczne terapie, dzięki którym przy wczesnym wykryciu jaskry można zminimalizować ryzyko znacznego pogorszenia się jakości widzenia lub utraty wzroku. Leczenie jaskry polega na obniżaniu ciśnienia śródgałkowego za pomocą środków farmakologicznych lub – w przypadku zaawansowanego stadium choroby – operacji przeciw jaskrowej.

Natomiast kolejne badania pola widzenia służą wykrywaniu progresji i oceny szybkości z jaką dochodzi do pogarszania funkcji wzroku.

Jak wynika z zestawień portalu Flymedic, z podobnymi cenami możemy spotkać się także w Belgii, gdzie średni koszt laserowej trabekuloplastyki to 1000€.

Jaskra jest poważną chorobą prowadzącą do uszkodzenia, a w efekcie nawet do zaniku nerwu wzrokowego. Rozróżniamy dwa rodzaje tego schorzenia. Jaskra zamkniętego kąta przesączania wynika z budowy oka i uniemożliwia odprowadzanie cieczy wodnistej z gałki ocznej w wyniku zrostu rogówki i tęczówki.

Jaskra jest chorobą nieuleczalną, a podejmowane metody jej leczenia mogą jedynie powstrzymać postęp choroby, nie są natomiast w stanie cofnąć już leczenie jaskry warszawa poczynionych w strukturze nerwu zniszczeń. W przypadku jaskry w początkowym stadium stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne, które polega na podawaniu leków (głównie w postaci kropli na jaskrę do oczu), zmniejszających produkcję cieczy wodnistej w gałce ocznej lub ułatwiających jej odpływ.

Irydektomia - to chirurgiczne usunięcie fragmentu tęczówki oka. Jest to procedura stosowana głównie w przypadku jaskry zamkniętego kąta przesączania, gdzie celem jest stworzenie nowego otworu w tęczówce, który umożliwi przepływ cieczy wodnistej z tylniej do przedniej komory oka. W tym zabiegu usuwa się fragment tęczówki, aby odblokować drogę odpływu cieczy wodnistej.

Jeśli jaskra pozostaje niezdiagnozowana i nieleczona przez długi czas, może prowadzić do utraty widzenia lub nawet ślepoty.

Leczenie jaskry ma na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, aby zahamować submitęp choroby i zapobiec dalszym uszkodzeniom nerwu wzrokowego. W zależności od rodzaju jaskry oraz stopnia zaawansowania choroby lekarz okulista dobiera odpowiednią metodę terapeutyczną.

Stąd płyn przepływa się przez źrenicę do przedniego odcinka oka i kąta przesączania, znajdującego się w miejscu styku tęczówki z rogówką i twardówką. Następnie przez siateczkę beleczkowania płyn usuwany jest do krwioobiegu.

Wyjątkiem jest jaskra pierwotna zamkniętego kąta, w której istnieje szansa na skuteczne wyleczenie dzięki korekcji nieprawidłowej budowy oka.

Operacja jaskry nie poprawia widzenia. Jej zadaniem ma być zmniejszenie ciśnienia w oku i tym samym spowolnienie procesu uszkodzenia nerwu wzrokowego. Niektóre zabiegi operacyjne niestety mogą powodować pogorszenie widzenia. Dlatego zawsze należy dobrać zabieg do konkretnego przypadku.

W tym celu przeprowadza się szereg badań, a w miarę potrzeby, powtarza się je do momentu uzyskania dobrego i spójnego wyniku wyjściowego.

Można powiedzieć, że zaburzenia w obrębie kąta przesączania są wyznacznikiem dalszego put upępowanie. Jeśli kąt przesączania jest wąski, wykonuje się irydotomie laserowe w tęczówce, czyli zabieg który przeciwdziała wzrostom ciśnienia wewnątrzgałkowego i zabezpiecza oczy przed pogorszeniem widzenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *